پایان نامه ارشد- چالش های فراروی ملت های اسلامی

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل عوامل تأثیرگذار ژئوپلیتیک کشورهای اسلامی

قسمتی از متن پایان نامه :

اقتصاد مصر بر کشاورزی و صدور نفت و منافع ناشی از حق عبور کشتی ها از کانال سوئز، کمک دول غربی و درآمد های ناشی از صنعت توریسم استوار است. محصول مهم کشاورزی آن پنبه است که ۲۵ % اراضی زراعی خود را به آن اختصاص داده است و مرغوب ترین پنبه ی جهان در این کشور تولید می شود. مصر بزرگترین تولید کننده ی برنج قاره ی آفریقا می باشد. گندم و نیشکر نیز در آن به عمل می آید. نفت و فسفات و آهن از ذخایر معدنی آن است. صنایع ذوب آهن، فولاد، کشتی سازی و تولید آلومینیوم در مصر پیش رفت زیادی نموده و از رونق خوبی برخوردار است. با وجود موقعیت جغرافیایی مناسب، منابع آبی فراوان، ذخایر و منابع معدنی و کشاورزی و امکانات مناسب برای توسعه ی اقتصادی به جهت سیاست غیر اصولی در ده سال اخیر، این کشور دچار رکود اقتصادی شده و بسیاری از مردم در سطح بسیار نازلی زندگی می کنند. ۲۵% افرادی که توانایی فعالیت دارند، بی کارند(گلی زواره، ۱۳۸۵، ص۳۹۹).

۲-۸-۲-۱-۴- مراکش

کشور مراکش که حکومت مشروطه ی سلطنتی دارد با ۷۳۰/۴۵۸ کیلومتر مربع وسعت در ساحل شرقی اقیانوس اطلس و ساحل جنوبی دریای مدیترانه، غرب الجزیره و در شمال غربی آفریقا قرار دارد. نزدیک ترین کشور آفریقایی به اروپای جنوبی است و ارتباط آن با اروپا از طریق جبل الطارق انجام می گیرد.

مراکش ۰۰۰/۴۰۰/۲۸ نفر سکنه دارد که ۵۴% آن در نقاط شهری و بقیه در روستاها سکونت دارند. رشد جمعیت ۸/۱% و تراکم نسبی ۹/۶۱ نفر در کیلومتر مربع است. ۶۵% مردم از نژاد سامی (عرب)، ۳۴% بربر و ۱% بقیه از نژاد سفید اروپایی هستند. زبان اداری و بازرگانی مراکش فرانسوی است ولی قبایل، به زبان بربری سخن می گویند. ۳/۹۸% مردم مسلمان و سنی مذهبند.

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

۱- عوامل تاثیرگذار ژئوپلیتیک کشورهای اسلامی در معادلات بین المللی کدامند؟

دانلود رایگان فایل دموی این پایان نامه (فقط حاوی ده صفحه از صفحات پایان نامه با فرمت ورد)

 تحلیل عوامل تأثیرگذار ژئوپلیتیک کشورهای اسلامی

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تحلیل عوامل تأثیرگذار ژئوپلیتیک کشورهای اسلامی  با فرمت ورد

Related posts: